Skip to content

83 Butternut DrWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$220,400
Last Sale Date
Mar 31, 1995

Property Information

Block4600
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class36
DescriptionA-UNIT-2AG-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,315
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
34%
Improvement Value:$142,600
66%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,939+4.0%
2024$12,442+1.2%
2023$12,290+0.4%
2022$12,236+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,400

To:

Sq Ft2,315DeedBook 139, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1995