Skip to content

131 Butternut DrWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$190,900
Last Sale Date
Nov 11, 1994

Property Information

Block4600
Lot53
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class36
DescriptionTOWNHSE-A, AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,315
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$127,700
63%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,053+4.0%
2024$11,590+1.2%
2023$11,449+0.4%
2022$11,398+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,900

To:

Sq Ft2,315DeedBook 138, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1993