Skip to content

232 Butternut DrWayne, NJ 07470

Built 1988

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block4600
Lot73
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,185
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
36%
Improvement Value:$134,900
64%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,481+4.0%
2024$12,002+1.2%
2023$11,855+0.4%
2022$11,803+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,185DeedBook 4051, Page 34

Property Sale

Sale
$261,299

From:

To:

Sq Ft2,185DeedBook 2938, Page 168Recorded11/16/2016

Property Sale

Sale
$224,500
DeedBook W 150, Page 305

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook D 123, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1988