Skip to content

144 Cheyenne WayWayne, NJ 07470

Built 1976

Last Sale Price
$447,000
Last Sale Date
Aug 1, 1986

Property Information

Block4601
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,624
Acreage0.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,100
53%
Improvement Value:$190,600
47%
Total Assessment$405,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,123+4.0%
2024$23,198+1.2%
2023$22,914+0.4%
2022$22,813+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$447,000

To:

Sq Ft3,624DeedBook 117, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1976