Skip to content

6 Shoshone TrailWayne, NJ 07470

Built 1972

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block4603
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage7,340
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,800
48%
Improvement Value:$262,200
52%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,730+4.0%
2024$28,590+1.2%
2023$28,240+0.4%
2022$28,115+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972