Skip to content

714 Pines Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 2012

Last Sale Date
Nov 14, 2016

Property Information

Block4309
Lot78
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,222
Acreage1.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$456,000
34%
Improvement Value:$881,300
66%
Total Assessment$1,337,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$79,516+4.0%
2024$76,467+1.2%
2023$75,531+0.4%
2022$75,196+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$2,150,000
DeedBook 1890, Page 152