Skip to content

46 Algonquin TrailWayne, NJ 07470

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2008

Property Information

Block4607
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,123
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,500
46%
Improvement Value:$140,300
54%
Total Assessment$257,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,329+4.0%
2024$14,741+1.2%
2023$14,561+0.4%
2022$14,496+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook D 152, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1932