Skip to content

57 Beech TerrWayne, NJ 07470

Built 1945

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 26, 1998

Property Information

Block4608
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionOTHER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,155
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,700
38%
Improvement Value:$201,400
62%
Total Assessment$323,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,212+4.0%
2024$18,475+1.2%
2023$18,249+0.4%
2022$18,168+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft3,155DeedBook 157, Page 245

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook S 126, Page 89

Property Sale

Sale
$123,550
DeedBook R-113, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1945