Skip to content

98 Mohawk TrailWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 11, 2021

Property Information

Block4608
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,300
61%
Improvement Value:$69,700
39%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,643+4.0%
2024$10,235+1.2%
2023$10,110+0.4%
2022$10,065+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 4205, Page 201

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 2216, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1960