Skip to content

42 Beech TerrWayne, NJ 07470

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 1998

Property Information

Block4609
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,700
49%
Improvement Value:$125,400
51%
Total Assessment$248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,752+4.0%
2024$14,186+3.3%
2023$13,730+0.4%
2022$13,670+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook O 140, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1939