Skip to content

109 Pines Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1936

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block4609
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,032
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,800
51%
Improvement Value:$121,900
49%
Total Assessment$248,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,788+4.0%
2024$14,221+1.2%
2023$14,047+0.4%
2022$13,984+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft2,032DeedBook 3872, Page 102

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook L 160, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1936