Skip to content

145 Pines Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$171,080
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block4609
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,923
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
55%
Improvement Value:$103,300
45%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,515+4.0%
2024$12,997+1.2%
2023$12,838+0.4%
2022$12,781+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$171,080

To:

Sq Ft1,923DeedBook 3883, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1959