Skip to content

32 Maplewood AveWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 22, 1992

Property Information

Block3615
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,400
54%
Improvement Value:$84,400
46%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,810+4.0%
2024$10,395+1.2%
2023$10,268+0.4%
2022$10,223+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,924DeedBook 132, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1966