Skip to content

682 Terhune DrWayne, NJ 07470

Built 1996

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Jul 18, 2016

Property Information

Block4700
Lot124
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,342
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,200
42%
Improvement Value:$204,800
58%
Total Assessment$351,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,870+4.0%
2024$20,070+1.2%
2023$19,824+0.4%
2022$19,737+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

To:

Sq Ft3,342DeedBook 2928, Page 111

Property Sale

Sale
$865,000
DeedBook 1433, Page 201

Property Sale

Sale
$361,000
DeedBook Y 147, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$101,154
DeedBook O 134, Page 503