Skip to content

2 Sundance DrWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2022

Property Information

Block4700
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE D
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,915
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,100
25%
Improvement Value:$171,300
75%
Total Assessment$228,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,581+4.0%
2024$13,060+1.2%
2023$12,900+0.4%
2022$12,843+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,915DeedBook 3238, Page 224Recorded1/29/2018

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 1530, Page 230

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 845, Page 245

Property Sale

Sale
$293,500
DeedBook Y 165, Page 1

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4700, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1979