Skip to content

16 Bighorn DrWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2022

Property Information

Block4700
Lot76
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE D
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,915
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,800
29%
Improvement Value:$154,800
71%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,939+4.0%
2024$12,442+1.2%
2023$12,290+0.4%
2022$12,236+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 2087, Page 62

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook T 131, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1979