Skip to content

12 Totowa RdWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block501
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,873
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,800
53%
Improvement Value:$83,600
47%
Total Assessment$177,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,548+4.0%
2024$10,144+1.2%
2023$10,020+0.4%
2022$9,975+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,873DeedBook 4185, Page 30

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 334, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1954