Skip to content

190 French Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$417,500
Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block1005
Lot50
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,844
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,200
58%
Improvement Value:$101,500
42%
Total Assessment$241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,371+4.0%
2024$13,820+1.2%
2023$13,651+0.4%
2022$13,591+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$417,500

To:

Sq Ft1,844DeedBook 2603, Page 267

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 195, Page 267

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 1 146, Page 205

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook A 116, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1950