Skip to content

14 Westervelt StWayne, NJ 07470

Built 1946

Last Sale Price
$402,000
Last Sale Date
Jan 24, 2005

Property Information

Block701
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,536
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
57%
Improvement Value:$61,400
43%
Total Assessment$143,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,277+4.1%
2024$7,950+1.3%
2023$7,849+0.5%
2022$7,813+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$402,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 935, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1946