Skip to content

712 Holy Cross WayWayne, NJ 07470

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2002

Property Information

Block701
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,132
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
45%
Improvement Value:$78,600
55%
Total Assessment$143,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,527+4.0%
2024$8,200+1.2%
2023$8,099+0.4%
2022$8,063+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928