Skip to content

16 Elmwood TerrWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 4, 1988

Property Information

Block1325
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,460
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,600
44%
Improvement Value:$132,300
56%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,146+4.0%
2024$13,603+1.2%
2023$13,437+0.4%
2022$13,377+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft2,460DeedBook 120, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1935