Skip to content

5 Newton RdWayne, NJ 07470

Built 1946

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Oct 13, 2015

Property Information

Block703
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,506
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
51%
Improvement Value:$72,000
49%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,669+4.0%
2024$8,337+1.2%
2023$8,235+0.4%
2022$8,198+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$268,000

To:

Sq Ft1,506DeedBook 2732, Page 154

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,506DeedBook 2549, Page 275Recorded11/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1946