Skip to content

11 Cecilia DrWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$251,000
Last Sale Date
Feb 28, 1996

Property Information

Block904
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,507
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,300
60%
Improvement Value:$85,300
40%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,582+4.0%
2024$12,099+1.2%
2023$11,951+0.4%
2022$11,898+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$251,000

To:

Sq Ft1,507DeedBook 143, Page 154

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook M 114, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1956