Skip to content

48 Mountain View BlvdWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 11, 2019

Property Information

Block703
Lot40

Zoning---
Sq Footage2,289
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,100
58%
Improvement Value:$109,600
42%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,680+4.0%
2024$15,078+1.2%
2023$14,894+0.4%
2022$14,828+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,289DeedBook 3659, Page 279

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 2937, Page 293Recorded11/15/2016

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 2268, Page 241

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2064, Page 196

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook D 114, Page 433