Skip to content

209 Mountain View BlvdWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 25, 2004

Property Information

Block723
Lot1

Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,200
70%
Improvement Value:$47,700
30%
Total Assessment$158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,448+4.0%
2024$9,086+1.2%
2023$8,975+0.4%
2022$8,935+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,040DeedBook 788, Page 101

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 261, Page 127

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook L 114, Page 357