Skip to content

126 Mountain View BlvdWayne, NJ 07470

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 29, 2015

Property Information

Block710
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
DescriptionHOT DOG EXPRESS
Dwellings---
ZoningRR
Sq Footage870
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
71%
Improvement Value:$49,600
29%
Total Assessment$172,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,227+4.0%
2024$9,835+1.2%
2023$9,715+0.4%
2022$9,672+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft870DeedBook 2715, Page 121

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook Q 167, Page 287

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook E 123, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1920