Skip to content

24a Van Ness PlaceWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 4, 2004

Property Information

Block717
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
DescriptionSERVICE GARAGE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,759
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,400
49%
Improvement Value:$63,600
51%
Total Assessment$124,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,373+4.0%
2024$7,090+1.2%
2023$7,004+0.4%
2022$6,973+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,759DeedBook 744, Page 203