Skip to content

31a Fayette AveWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Date
Jun 16, 2020

Property Information

Block725
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class44
Description2 DWELLINGS
Dwellings2
ZoningR-B
Sq Footage1,475
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
32%
Improvement Value:$85,500
68%
Total Assessment$125,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,474+4.0%
2024$7,188+1.2%
2023$7,100+4.1%
2022$6,818+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930