Skip to content

59 New York AveWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 23, 2013

Property Information

Block808
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionBILEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,842
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,700
63%
Improvement Value:$45,700
37%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,278+4.0%
2024$6,999+1.2%
2023$6,913+0.4%
2022$6,883+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,842DeedBook 2272, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1965