Skip to content

218 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$212,500
Last Sale Date
Jun 29, 1995

Property Information

Block914
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,300
58%
Improvement Value:$86,200
42%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,219+4.0%
2024$11,750+1.2%
2023$11,607+0.4%
2022$11,555+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$212,500

To:

Sq Ft1,860DeedBook 140, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1960