Skip to content

1200 Route 23Wayne, NJ 07470

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2002

Property Information

Block808
Lot2

ZoningB
Sq Footage3,294
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,000
61%
Improvement Value:$117,000
39%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,838+4.0%
2024$17,154+1.2%
2023$16,944+0.4%
2022$16,869+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook C 118, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1940