Skip to content

10 Old Newark Pompton TpkWayne, NJ 07470

Built 1900

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block809
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCONVENTIONAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,200
35%
Improvement Value:$92,700
65%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,437+4.0%
2024$8,114+1.2%
2023$8,015+0.4%
2022$7,979+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,614DeedBook 4202, Page 172

Property Sale

Sale
$214,500
DeedBook 198, Page 13

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook Q 129, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1900