Skip to content

18 BroadwayWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 1987

Property Information

Block813
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,440
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,600
48%
Improvement Value:$62,300
52%
Total Assessment$118,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,820+0.3%
2024$6,799+1.2%
2023$6,715+0.4%
2022$6,686+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953