Skip to content

10 So Canal StWayne, NJ 07470

Built 1921

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 22, 2015

Property Information

Block815
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionOTHER
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,886
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,100
44%
Improvement Value:$72,500
56%
Total Assessment$130,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,765+4.0%
2024$7,468+1.2%
2023$7,376+0.4%
2022$7,344+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,886DeedBook 2620, Page 12

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 692, Page 291

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook V 160, Page 148

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook N 138, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1921