Skip to content

6 So Canal StWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 23, 2018

Property Information

Block815
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRAISED RANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,325
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,500
47%
Improvement Value:$86,200
53%
Total Assessment$161,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,615+4.0%
2024$9,246+2.6%
2023$9,009+0.4%
2022$8,969+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,325DeedBook 3499, Page 284

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 1505, Page 109

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook K 153, Page 229

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook N 149, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook B 116, Page 111