Skip to content

8 Hopper LaneWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block900
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,346
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,000
66%
Improvement Value:$64,700
34%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,398+4.0%
2024$10,961+1.2%
2023$10,827+0.4%
2022$10,779+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,346DeedBook 3669, Page 158Recorded10/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1958