Skip to content

12 Hopper LaneWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 1994

Property Information

Block900
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,931
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,600
56%
Improvement Value:$100,500
44%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,503+4.0%
2024$12,986+1.2%
2023$12,827+0.4%
2022$12,770+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957