Skip to content

16 Hopper LaneWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$618,000
Last Sale Date
Apr 8, 2016

Property Information

Block900
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,100
39%
Improvement Value:$197,600
61%
Total Assessment$323,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,247+4.0%
2024$18,509+1.2%
2023$18,283+0.4%
2022$18,202+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$618,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 2807, Page 211

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 2627, Page 204Recorded5/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 1958