Skip to content

143 French Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1984

Last Sale Price
$721,500
Last Sale Date
Feb 17, 2022

Property Information

Block901
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,034
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,000
48%
Improvement Value:$150,200
52%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,017+4.0%
2024$16,365+1.2%
2023$16,165+0.4%
2022$16,093+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$721,500

To:

Sq Ft3,034DeedBook 4250, Page 58

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft3,034DeedBook 2432, Page 229Recorded2/18/2014

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook P-113, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1984