Skip to content

46 Jacobus AveWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Dec 22, 2016

Property Information

Block906
Lot51
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,518
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,200
50%
Improvement Value:$105,300
50%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,457+5.6%
2024$11,796+1.2%
2023$11,652+0.4%
2022$11,600+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,518DeedBook 2978, Page 250

Property Sale

Sale
$452,500
DeedBook 2007, Page 13

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 840, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1963