Skip to content

51 Maple AveWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 25, 1994

Property Information

Block913
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,955
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,600
51%
Improvement Value:$127,700
49%
Total Assessment$258,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,359+4.0%
2024$14,770+1.2%
2023$14,589+0.4%
2022$14,524+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,955DeedBook 137, Page 574

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook T 130, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1969