Skip to content

87 Lake Trail EWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$467,000
Last Sale Date
Mar 29, 2021

Property Information

Block1311
Lot66
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,900
52%
Improvement Value:$93,300
48%
Total Assessment$194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,547+4.0%
2024$11,104+1.2%
2023$10,968+0.4%
2022$10,920+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$467,000

To:

Sq Ft1,544DeedBook 4009, Page 292

Property Sale

Sale
$356,500

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 2451, Page 72Recorded4/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 1954