Skip to content

310 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Aug 20, 2020

Property Information

Block907
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,507
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,400
51%
Improvement Value:$117,600
49%
Total Assessment$241,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,330+4.0%
2024$13,780+1.2%
2023$13,612+0.4%
2022$13,551+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft2,507DeedBook 3863, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1940