Skip to content

329 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Sep 29, 2008

Property Information

Block923
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,580
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,500
49%
Improvement Value:$127,900
51%
Total Assessment$251,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,948+4.0%
2024$14,375+1.2%
2023$14,199+0.4%
2022$14,136+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,580DeedBook 1678, Page 67

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 924, Page 198

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook L 166, Page 138

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook W 127, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1940