Skip to content

11 Parkhurst StWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 29, 2001

Property Information

Block908
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,678
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,400
54%
Improvement Value:$81,800
46%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,477+4.0%
2024$10,075+1.2%
2023$9,952+0.4%
2022$9,908+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,678DeedBook 205, Page 52

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook Y 127, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1950