Skip to content

40 Marlo RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$579,000
Last Sale Date
Jul 2, 2007

Property Information

Block915
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,324
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,400
55%
Improvement Value:$109,300
45%
Total Assessment$240,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,312+4.0%
2024$13,763+1.2%
2023$13,595+0.4%
2022$13,535+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$579,000

To:

Sq Ft2,324DeedBook 1463, Page 292

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook X 132, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1960