Skip to content

34 Brandon AveWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$416,000
Last Sale Date
Jun 18, 2010

Property Information

Block917
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,108
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,900
56%
Improvement Value:$96,500
44%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,046+4.0%
2024$12,545+1.2%
2023$12,392+0.4%
2022$12,337+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$416,000

To:

Sq Ft2,108DeedBook 1952, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1960