Skip to content

12 New StWayne, NJ 07470

Built 1908

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block919
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
54%
Improvement Value:$64,400
46%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,253+4.0%
2024$7,937+1.2%
2023$7,839+0.4%
2022$7,805+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1908