Skip to content

8 New StWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 12, 2017

Property Information

Block919
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBILEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,260
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,900
41%
Improvement Value:$99,000
59%
Total Assessment$166,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,924+4.0%
2024$9,543+1.2%
2023$9,427+0.4%
2022$9,385+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 3113, Page 57Recorded7/25/2017

Property Sale

Sale
$363,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 2472, Page 1Recorded5/23/2014

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 1925, Page 67

Property Sale

Sale
$356,500
DeedBook 976, Page 221

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook O 132, Page 414

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook N 116, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1986