Skip to content

1032-1034 Route 23Wayne, NJ 07470

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,112,500
Last Sale Date
Dec 30, 2025

Property Information

Block920
Lot1

Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,200
55%
Improvement Value:$123,800
45%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,352+4.0%
2024$15,725+1.2%
2023$15,532+0.4%
2022$15,463+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,112,500
DeedBook 5033, Page 267Recorded1/13/2026

Property Sale

Sale
$1,035,000

To:

Sq Ft2,000DeedBook 2947, Page 237

Property Sale

Sale
$756,906

To:

DeedBook 1479, Page 235